top of page

Antioksidantų nauda

Neskaldyti grūdai, daržovės, vaisiai, pupelės, riešutai ir sėklos - antioksidantų šaltiniai, kurių taip dažnai ieškome papilduose.

Antioksidantai - tai augalų sudedamosios medžiagos, kurios juos saugo nuo ligų, tačiau savo naudingosiomis savybėmis pasidalina ir su žmogumi - padeda atkurti sveikąsias ląsteles, pašalinti toksinus, kuriuos sukaupiame kasdieniniame gyvenime - tarša, bakterijos ir virusai, taip pat perdirbtų maisto produktų priedai ir konservantai. Antioksidantai pasižymi ir priešuždegiminėmis savybėmis.


Antioksidantai kartais vadinami ir fitocheminėmis medžiagomis, randami visose daržovėse ir vaisiuose, taip pat kai kuriose žolelėse ir prieskoniuose. Įdomu tai, kad daržovės ar vaisiaus spalva rodo, kokios fitocheminės medžiagos yra jose.


Žaliosiose ir kryžmažiedėse daržovėse, tokiose kaip brokoliai, žiediniai kopūstai, lapiniai kopūstai, Briuselio kopūstai ir rukola, turi daug vitaminų A, C ir K. Jose taip pat daug skaidulų, sulforafano ir folio rūgšties.


Ryškiai raudoni, oranžiniai ir geltoni maisto produktai, tokie kaip pomidorai, saldžiosios bulvės, moliūgai, paprikos ir morkos, turi daug beta karotino, likopeno, vitaminų A ir C, kalio ir kt.


Tamsiai violetiniuose maisto produktuose, tokiuose kaip baklažanai, uogos, vynuogės, slyvos, burokėliai, violetinės morkos ir raudonieji kopūstai, be kitų vitaminų ir mineralų, yra antioksidantų, vadinamų antocianinais.


Baltuose maisto produktuose, tokiuose kaip grybai, česnakai, žiediniai kopūstai, svogūnai ir artišokai, yra daug antoksantinų, taip pat kitų vitaminų ir mineralų.


Taigi, principinė mitybos rekomendacija - vaivorykštė lėkštėje ir paremta šiomis žiniomis - kuo daugiau skirtingų spalvų, tuo daugiau skirtingų medžiagų. Sveikata lėkštėje!


Visgi, reiktų nepamiršti - antioksidantų kaip papildų didelėmis dozėmis įtraukimas į vėžio gydymą yra prieštaringas dėl nenuspėjamos jų sąveikos su chemoterapija. Be to, naujausi tyrimai kelia prielaidas, kad per didelis antioksidantų (ypač sintetinių antioksidantų) vartojimas gali paskatinti vėžinių ląstelių išlikimą ir augimą. Ši reiškinys vadinamas antioksidantų paradoksu. Didelis antioksidantų kiekis, viršijantis saugų lygį, gali sukelti „antioksidacinį stresą“ ir gali paskatinti metastazes skatinantį fiziologinį disbalansą. Atsižvelgiant į visus šiuos duomenis, patariama labai atsargiai vartoti dideles papildų dozes. Taigi, subalansuota mityba, užtikrinanti pakankamai skirtingų antioksidantų sukaupimą, gali būti raktas į naudą sveikatai.









Comments


bottom of page