top of page

Planuotė, keliaujantiems per vėžio diagnozę

2024 09 10


Praeitą savaitę kartu su Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) nariais kalbėjome apie planuotę, kuri (mano akimis) reikalinga kaskart, kai sugalvojame siekti naujų tikslų ar įveikti dar nepažintus kelius. Vienas iš tokių – gyvenimas, išgirdus vėžio diagnozę. Tačiau ar esate matę planuotę, skirtą kelionei per vėžį?


Šioje planuotėje įdomu ir tai, kad diskusija – klausimai, atsakymai, patarimai ir rekomendacijos labai priklauso nuo kalbančiųjų – ar kitoje pusėje kalbame su pacientu, jo artimuoju, pacientu aktyvaus gydymo metu ar jau baigusiu gydymą – kiekviename etape iššūkiai yra skirtingi ir todėl šios planuotės turėtų būti individualios.


Visgi, mūsų visų bendras vardiklis – viena kelio kryptis – sveikesnis žmogus – tiek sieloje, tiek fiziniame kūne. Žmogus – nedaloma visuma, į kurią vis daugiau atsigręžiame, prisimindami, kad kad kokybiškas miegas suteiks daugiau motyvacijos judėti, aktyvesnis žmogus atidžiau rūpinsis ir mityba, ir išgeriamo vandens kiekiu, savimi patenkintas žmogus bus linkęs susikurti stiprybės akimirkas kasdienybėje ir taip teigiamomis emocijomis stiprinti imuninę sistemą.


Išjudėjimui reikia žengti pirmuosius žingsnius, bet taip svarbu žinoti, kur kreipti žvilgsnį, kokius darbus daryti po pirmojo žingsnio, kaip keliauti - šiandien ir kitą mėnesį. Tam ir yra reikalinga planuotė. Tik be vieno auksinio, visiems tinkamo patarimo, nes kiekvieno žmogaus kelionė yra skirtinga.


Visgi, kelionei pradėti ir ja keliauti reikia žinių ir aktyvumo. Juk statiškas žmogus ir lieka statišku. O kaip dažnai mes linkę sustoti ties praraja tarp žinojimo ir aktyvaus veikimo, tiltą per šią prarają pastatyti dažniausiai trukdo žmogaus individualus nusiteikimas – baimė suklysti, baimė, kad nepavyks, baimė būti išjuoktam ar pasmerktam – daugybė baimės priežasčių, kurios akivaizdoje sustingstame ir nuleidžiame akis žemyn. Bet norint keliauti – reikia žiūrėti pirmyn, matyti už kitos kalvos pasiekiamą tikslą, tikėti savimi, o kartais pavargus – pailsėti, už tai savęs nei baudžiant, nei smerkiant. Būtent tam, reikalinga planuotė.Kelionės žemėlapis.


Ir labai svarbu prisiminti – keliauti galima vienam, bet draugijoje – ir smagiau, ir drąsiau, ir kokybiškiau. Labai svarbu bendrystė, pokalbiai, nes diskusijose ne tik galima pasidalinti skirtinga patirtimi, bet ir išgirsti naujų minčių, susirasti naujų draugų.


Savo pranešime kalbėjau apie keturis žmogaus sveikatinimo kelionės uostus – fiziškai stipraus kūno, emocinio intelekto, miego svarbos supratimo, mitybos įvairovės – tai kryptys, į kurias turėtume nukreipti savo žvilgsnius. O kai žinome kryptį, lengviau pasirinkti priemones, aiškiau apsibrėžti uždavinius, kurie atlieptų kiekvieno individualų poreikį – juk kiekvienas žmogus yra ir bus skirtingas, kažkur – ne pilnas, o kažkur – kupinas pamokų kitiems.  Apie tai kalbame tuomet, kai siekiame personalizuoto požiūrio – tiek standartinėmis gydymo priemonėmis, tiek papildomomis, apie kurias jums čia ir stengiuosi papasakoti.


Atliekant pacientų apklausas (pvz.Kanadoje 2016 m.), net 75 procentai tiriamųjų teigia besinaudojantys įvairiomis papildomomis priemonėmis ir visgi dažniausiai tai – vitaminai ar kiti maisto papildai, šiek tiek mažiau – proto ir kūno terapijos (joga, meditacija, masažas). Tačiau svarbiausia tai, kad apklaustieji tvirtai nurodo – net 90 procentų tiriamųjų patyrė teigiamą šių priemonių poveikį. Kuri priemonė, kada ir kam – tai vieni sunkiausių šių dienų akademinių ir praktinių klausimų, tačiau svarbiausia – kad pasirinkimas būtų saugus, atlieptų individualius poreikius ir visgi, naudingas atsižvelgiant į jautriausius simptomus.


Koks turėtų būti pirmas žingnis? Aš manau, apžvelkime ir apsirašykime savo uostų būklę, o tada imkimės veiksmingiausių priemonių šių uostų stiprinimui.


Dainora




Comentarios


bottom of page