Mėlynės, gervuogės, avietės, braškės ir spanguolės yra vieni geriausių vaisių šaltinių, kuriuose yra antioksidantų, galinčių padėti išvengti lėtinių ligų, įskaitant vėžį, sumažinti uždegiminius procesus.
Remiantis griežta botanikos terminologija, „uogos“ yra paprastas vaisius su sėklomis ir minkštimu, gaunamas iš vienos gėlės žiedo, o apyvaisis (vaisių sienelė) yra mėsingas (t.y. jos šerdis, bet ne sėklos). Tačiau įprastai vartojamas terminas uogos reiškia mažą minkštą ir dažnai valgomą vaisių. Pavyzdžiui, mėlynės ir spanguolės būtų priskiriamos uogoms pagal abu apibrėžimus, bananai, pomidorai, vynuogės ir moliūgai yra uogos pagal botaninį apibrėžimą, o gervuogės, avietės ir braškės, nors jas paprastai laiko ir vadina uogomis pasaulietinei auditorijai, griežtai botaniniu požiūriu jie nėra priskirtini prie uogų!
Nors vis dar neaišku, kurios konkrečios veikliosios uogos dalys yra reikšmingiausios sveikatai, visgi manoma, kad visos uogos (ne atskirų dalių ar išskirtų medžiagų) suvartojimas suteikia žmonėms ir gyvūnams antioksidacinę bei priešuždegiminę apsaugą.
Uogose gausu polifenolių ir įvairių antocianinų. Antocianinai, kartu su kitais flavonoidais, yra randami uogų odoje, sėklose ir lapuose - jie suteikia uogai skirtingą pigmentaciją. Polifenoliai sudaro didžiausią fitocheminių medžiagų grupę, randamą augaluose, ypač vaisiuose, sėklose ir lapuose. Palergonidinas - braškėse ir ridikėliuose, cianidinas - juoduosiuose serbentuose, braškėse ir šeivamedyje, definidinas - mėlynėse ir juoduosiuose serbentuose, feonidinas - spanguolėse ir t.t, ir t.t. - neįmanoma visko išvardinti.
Tyrimų rezultatai rodo, kad krūties vėžį išgyvenusios moterys, kurios valgė dvi porcijas uogų per savaitę, turėjo geresnius išgyvenamumo rodiklius.
Įrodyta, kad daugelis flavonoidų tiriamosioms ląstelėms ir gyvūnams pasižymi antikancerogeniniu poveikiu. Nors poveikio mechanizmų yra daug, skirtingų ir sudėtingų, visgi daugelis pastebėtų poveikių atsiranda veikiant vidinius ląstelių signalų kelius, kurie yra svarbūs vėžio patogenezei (vystymuisi). Flavonoidų suvartojimas su maistu paprastai yra mažas, o jų metabolizmas žmonėms yra labai sudėtingas. Be to, neaiškūs šių apsauginių junginių kiekiai ir optimalus mišinys. Ypač svarbu ir tai, kad kai kurie antioksidantai turi nepageidaujamą prooksidacinį poveikį, kai dozės yra didelės.
Visgi reiktų nepamiršti, kad mityba yra dažniausiai žalinga tuomet, kai suvartojamas per didelis kiekis, neišeikvojant kasdienybėje, o tuo pačiu negaunant pakankamo apsauginių medžiagų raciono - mikroelementų, maistinių skaidulų, įvairių fitocheminių medžiagų.
Turime prisiminti, kadd uogų ar jų aktyvių sudedamųjų dalių poveikis - uždegimo mažinimas, angiogenezės (kraujagyslių formavimasis navike) slopinimas, apsauga nuo DNR pažaidos (kas galiausiai nulemia ląstelių mutacijas ir piktybėjimą), taip pat skatina savaiminę navikinių ląstelių žūti, slopina šių ląstelių dauginimosi greitį.
Nors vėžio atsiradimas, progresavimas ir vystymasis yra daugiapakopis reiškinys, mitybos įtaka ir vertė šiai dienai yra įrodyta ir neabejotina. Mitybos planuose ar rekomendacijose ypatingas dėmesys skiriamas vaisiams ir daržovėms, o valgomosios uogos sudaro įdomų pogrupį - juose gausu įvairių junginių, turinčių teigiamą poveikį apsaugai nuo vėžinių susirgimų bei slopinančių skirtingus vėžinius kelius.
Antocianinai, flavonoidai, kiti antioksidantai ir daugybė daugiau ar mažiau ištirtų fitocheminių medžiagų, turinčių antioksidacinių ir kitų savybių, yra puikus mitybos arsenalas, turintis įtakos ląstelių gyvenimo ciklo sustabdymui, ląstelių savaiminei mirčiai, uždegimo slopinimui, baltymų, kurie yra labai svarbūs angiogenezėje ir metastazavimo procesuose, slopinimui.
Kai šviežių uogų nėra lengva rasti arba jos nėra ekonomiškos, rekomenduojama jas pirkti šaldytas, o dabar rinkoje turime ir liofilizuotų (šaltyje džiovintų) uogų, kurių maistinė vertė yra tokia pati.
Taigi, namų darbai - suvalgykite nuo pusės puodelio iki vieno puodelio uogų ne tik du kartus per savaitę, bet kiekvieną dieną. Jose gausu skaidulų, antioksidantų, tokių kaip vitaminas C, ir fitocheminių medžiagų. Malonumas lėkštėje ir kūne!
Parengta remiantis:
S. Omaye. "Protective Role of Dietary Berries in Cancer", Antioxidants (Basel), 2016.
Comments