top of page

Gyvensenos įgūdžiai - tikslas ir uždavinys




Integracinė onkologija prasideda nuo sveikų gyvensenos ar sveikatinimo įpročių – todėl bendras tikslas ir uždavinys - ugdyti sveikus įpročius, kurie leistų sėkmingiau valdyti stresą, patiriamą kelionėje per vėžį. "Gyvenimo būdo klausimai iš tiesų yra pagrindas – mitybos įpročiai, mankšta, stresas ir miegas – visi šie veiksniai yra pamatiniai, norint gerinti sveikatą,“ - kalba Integracinės onkologijos specialistai.


Sveiki įpročiai vėžio gydymo metu yra tie patys įpročiai, kuriais visi turėtume vadovautis:

  • Užsitikrinkite visavertę mitybą -  kurioje gausu vaisių ir daržovių, ir rinkitės neskaldytus grūdus bei liesus baltymus.

  • Riboti perdirbtos ir raudonos mėsos suvartojimą.

  • Reguliariai mankštintis. Siekite bent 30 minučių mankštos daugumą savaitės dienų.

  • Praktikuoti gerą miego higieną, kad pasiektumėte bent septynias valandas miego per naktį.

  • Disciplinuotai dirbti, kad pasiektumėte ir išlaikytumėte sveiką svorį.

  • Jei nuspręsite vartoti alkoholį, daryti tai saikingai.

  • Jei rūkote, meskite. Jei nerūkote, nepradėkite.

  • Riboti saulės spindulių poveikį, dėvėti apsauginius drabužius ir tepkite apsauginius kremus nuo saulės.


Neatrodo nei sudėtinga, nei nauja – tačiau kaip dažnai šios paprastos tiesos lieka mūsų kasdienybės paraštėse - kaip tai užtikrinti ir pasiekti, kai vargina nemalonūs ir sunkūs ligos ar gydymo šalutiniai reiškiniai?

Vėžio diagnozė,  reikalingi sprendimai dėl gydymo sukelia ilgalaikį stresą. Pati liga gali sukelti ilgą požymių ir simptomų sąrašą, įskaitant nuovargį ir skausmą. Standartiniai vėžio gydymo būdai - chirurgija, chemoterapija, taip pat ir visi kiti gydymui skiriami vaistai, pvz.: imunoterapija ir spindulinė terapija, gali sukelti nuovargį, skausmą, stresą ir nerimą, pykinimą, viduriavimą ar vidurių užkietėjimą, svorio kritimą ir kitas komplikacijas. Ir kai kurios iš šių komplikacijų išlieka pasibaigus gydymui – taigi, tęsiasi ilgą laiką, reikšmingai bloginant gyvenimo kokybę.


Ką galime pasitelkti savo gerovei?

Integracinės onkologijos priemonių sąrašas yra labai didelis ir skirtingas, priklausomai ne tik nuo individualaus pacientų poreikio, ligos ir jos išraiškos, tačiau ir nuo kultūrinių ypatumų.


Visgi, dažniausios papildomos priemonės gali būti šios:

  1. Akupunktūra. Tyrimai rodo, kad akupunktūra gali padėti sumažinti chemoterapijos sukeltą pykinimą, taip pat gali padėti sumažinti tam tikros kilmės skausmą. Akupresūra yra technika, susijusi su akupunktūra, kai tam tikrose vietose, pavyzdžiui, rieše, taikomas lengvas spaudimas, padedantis sumažinti pykinimą.


  2. Aromaterapija. Kvapnūs aliejai naudojami raminančiam pojūčiui suteikti. Aliejai, pripildyti kvapų, tokių kaip levandos, masažo metu gali būti tepami ant odos, rūbų, lašinami į vonios vandenį. Kvapnieji aliejai taip pat gali būti garinami juos šildant, kad jų molekulės pasklistų ore ir galėtume užuosti. Aromaterapija gali padėti sumažinti pykinimą, skausmą ir stresą.


  3. Fizinis aktyvumas. Įtraukę daugiau judėjimo į savo dieną, galite lengviau valdyti nemalonius ligos ar gydymo simptomus. Švelni mankšta gali padėti sumažinti nuovargį ir stresą bei padėti geriau išsimiegoti. Daugelis tyrimų rodo, kad fizinio aktyvumo programos gali padėti ne tik gyventi ilgiau, bet ir pagerinti bendrą jų gyvenimo kokybę.


  4. Onkologinis masažas. Masažo metu sumažinama raumenų įtampa, stresas bei skatinamas atsipalaidavimas. Tyrimais nustatyta, kad masažas gali padėti sumažinti vėžiu sergančių žmonių skausmą. Tai taip pat gali padėti sumažinti nerimą, nuovargį ir stresą. Tikėtinas trumpalaikis, tačiau veiksmingas poveikis.


  5. Meditacija. Meditacijos praktika apima proto sutelkimą į vieną vaizdą, garsą ar idėją, pavyzdžiui, teigiamą mintį, kad pasiektumėte gilios koncentracijos būseną. Medituojant taip pat galima atlikti gilaus kvėpavimo ar atsipalaidavimo pratimus, taip palengvinant nerimą, stresą bei pagerinant nuotaiką.


  6. Muzikos terapija. Muzikos terapijos užsiėmimų metu galite klausytis muzikos, groti instrumentais, dainuoti dainas ar rašyti dainų tekstus. Apmokytas muzikos terapeutas gali vesti jus per veiklą, skirtą patenkinti jūsų konkrečius poreikius, arba galite dalyvauti muzikos terapijoje grupės aplinkoje. Muzikos terapija gali padėti sumažinti skausmą, kontroliuoti pykinimą ir vėmimą, susidoroti su nerimu ir stresu.


  7. Sąmoningo mąstymo užsiėmimas. Dar kitaip vadinamos atsipalaidavimo terapijos -  dėmesį sutelkiant į proto nuraminimą ir raumenų atpalaidavimą. Tokių užsiėmimų metu įprastai pasitelkiamos audiovizualicijos priemonės, meditacija, aromaterapija. Atsipalaidavimo metodai gali padėti sumažinti nerimą ir nuovargį, yra rekomenduojami esant miego sutrikimams.


  8. Tai-Chi. Ši pratimo forma apima švelnius judesius ir gilų kvėpavimą. Tai chi užsiėmimui gali vadovauti instruktorius, arba jūs galite išmokti šios praktikos savarankiškai sekdami knygas ar vaizdo įrašus – tai naudinga siekiant sumažinti stresą.


  9. Joga. Šių užsiėmimų metu tempimo pratimai apjungiami su giliu kvėpavimu. Jogos užsiėmimo metu jūs valdote savo kūną kaip priemonę, tam reikia sutelkti dėmesį, o tai galiausiai palengvina stresą, nuovargį, pagerina miegą.


Šios ir kitos priemonės yra puikios ne tik todėl, kad pakankamai lengvai pasiekiamos, įvaldomos įvairių būklių pacientams, tačiau svarbiausia – jos įgalina patį pacientą rūpintis savimi – savo emocine ir fizine sveikata. Kitaip tariant – sugrąžina kontrolę į jo rankas, kuomet tapo priklausomas ne tik nuo ligos, bet ir nuo viso medicinos personalo. Visi šie užsiėmimai – tai veiksmai, pasirinkimai, dalykai, kuriuos pats žmogus gali padaryti ir kontroliuoti, norėdamas pagerinti sveikatą ir gydymo rezultatus.




Comments


bottom of page